Sağlık

İzmir Tabip Odası, ‘Hastaneler Depreme Dayanıklı mı?’ Başvurunuza Yanıt Bekleniyor!

İzmir Tabip Odası, ‘İzmir hastaneleri depreme dayanıklı mı değil mi?’ Başvurusu için İl Sağlık Müdürlüğü’nden yanıt bekliyor. 50 binden fazla kişinin hayatını kaybettiği 6 Şubat depremlerinin ardından ülke genelindeki sarsıntıların tedirginliği İzmir’de de yaşanırken, kentteki kamu hastanelerinde tahliye veya tahliye olup olmayacağı merak ediliyor. Başta sağlık çalışanları olmak üzere tüm kamuoyu, sağlıklı sağlık alanlarının oluşturulması konusunda İzmir’de atılacak adımlar ve hastanelerin depreme karşı güvenli olup olmadığı konusunda açıklama bekliyor.

İzmir’deki Hastanelerle İlgili Bir Plan Var mı?

İstanbul’da 6 Şubat depremlerinin ardından sağlık alanında bulunan hastaneler boşaltılırken, tahliyeler nedeniyle hareketlilik ve sağlık krizi yaşanıyor. Tahliyesine karar verilen Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi başta olmak üzere kentteki tüm hastanelerin ‘yerinde yenilenmesi’ için yetkililere çağrı yapılıyor. 4. derece deprem bölgesi olan Ankara’da Dr. Sami Ulus Çocuk Hastanesi ile Dışkapı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin deprem riski nedeniyle boşaltıldığı açıklandı. Birinci derece deprem bölgesinde yer alan İzmir’de iki büyük şehirde deprem riskli hastanelerle ilgili bir hareket yok!

Bilim Sıhhat Haber Ajansı’na (BSHA), İzmir Tabip Odası’nın kentteki hastanelerin titremeye dayanıklılığı konusuyla ilgili olarak İl Sağlık Müdürlüğü’ne dilekçe ile başvurduğu, iki hafta geçmesine rağmen herhangi bir yanıt alınamadığı bilgisi verildi. İzmir Tabip Odası Başkanı Dr. Süleyman Kaynak, fiziki durumu kötü olan 30 kamu hastanesi ve 1. basamak sağlık kuruluşları, aile sağlığı merkezleri ve depreme dayanıklılık testi yapılıp yapılmadığının tespiti için İl Sağlık Müdürlüğü’ne başvuruda bulunduklarını söyledi. testlerin acilen yapılması gerektiğini söyledi.

İl Sağlık Müdürlüğü’nden Yanıt Bekleniyor!

“Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Suat Seren Hastanesi, Behçet Uz Çocuk Hastanesi, İzmir Katip Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi başta olmak üzere toplam 30 kamu hastanesi depreme dayanıklı mı? Değil mi?” İzmir İl Sağlık Müdürlüğü’nden açıklama bekleniyor. Tabip Odası Lideri Kaynak, şubat ayında açılması planlanan Şehir Hastanesi’nin kamu hastanelerinin tadilat süreçlerinde kesintili hizmet alanı olarak kullanılması için İl Sağlık Müdürlüğü’ne verdikleri dilekçede öneride bulunduklarını da kaydetti, sarsıntılara karşı savunmasız olduğu belirlendi.

Kent Hastanesi Riskli Hastanelerin Tahliyesini mi Bekliyor?

İzmir’de rastgele bir hastane tahliye kararının yeni açılacak Şehir Hastanesi ile ilgili olup olmadığı sorulduğunda İzmir Tabip Odası Başkanı Kaynak, “Şubat ayında İzmir Bayraklı’da hizmete girecek olan şehir hastanesinin açılışı, aslında 6 Şubat sarsıntılarından bağımsızdır. ertelendi. Tabip Odası olarak, İzmir’de beyin sarsıntısı riski taşıyan hastanelerin öncelikle tespit edilerek yenilenmesi kuralı ile Kent Hastanesi’nin kesintili hizmet alanı olarak kullanılması önerimiz, doktorların, sağlık ve sağlık işçiler ve bu hastanelerde çalışan diğer işçiler, tadilat çalışmaları tamamlandıktan sonra görevlendirildikleri hastanelere dönmelidir. Sağlık Müdürlüğü’ne ilettik. Cevap bekliyoruz” dedi. (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu