Haber

Trump, Facebook ve Instagram’a ‘yeni tedbirlerle’ dönecek

Meta, eski ABD lideri Donald Trump’ın Facebook ve Instagram’a ‘yeni tedbirlerle’ döneceğini duyurdu. Trump’ın hesapları, destekçilerinin düzenlediği kongre baskını sırasında yaptığı paylaşımlar nedeniyle 6 Ocak 2021’de bloke edildi.

“KURALLARA UYGUN DEĞİLSE KALDIRILACAKTIR”

Meta Küresel İş Lideri Nick Clegg, Trump’ın “önümüzdeki haftalarda” geri dönmesine izin vereceklerini ancak “ihlallerin tekrarını caydırmak için yeni önlemler alınacağını” duyurdu. “Diğer herhangi bir Facebook veya Instagram kullanıcısı gibi, Trump da bizim kurallarımıza bağlı. Trump tekrar kurallarımıza aykırı paylaşımlarda bulunursa paylaşımları kaldırılacak ve ihlalin derecesine göre 1 aydan 2 yıla kadar uzaklaştırma cezası verilecektir” dedi.

Geri dönüş kararının gerekçesine ilişkin olarak şirket, “Kamuya açık ve demokratik tartışmalara açık, kullanıcılar ABD’nin eski liderinin görüşlerini duyma şansına sahip olmalı” dedi. Clegg, “İnsanlar politikacıların iyi, kötü ve çirkin dediklerini görmeli ve buna göre oy kullanmalı” dedi.

Ne oldu?

Trump, destekçileri tarafından düzenlenen kongre baskını sırasında yaptığı paylaşımlar nedeniyle 6 Ocak 2021’de Facebook ve Instagram’dan engellenmişti. Paylaşımlarında ‘seçim çalındı’ diyen Trump, saldırgan göstericileri övdü ve akıncılar tarafından tehdit edilmesine rağmen eski başkan yardımcısı Mike Pence’e saldıran paylaşımlarda bulundu. (DIŞ HABERLER)

duraganajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu