Haber

‘Türbülans çipi’ yalan çıktı: 20 milyon vurgunculuk

Mart ayında yine haberlere konu olan ‘çip’ iddiasından bir dolandırıcılık hikayesi ortaya çıktı. Kendisini fizik mühendisi olarak tanıtan Çiğdem İlgün, Marmara Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak çalıştığını öne sürerek, kendi geliştirdiği ve “CAFA CHIP” adını verdiği bir yazılımla uçakların türbülansı önleyen bir çip yaptığını iddia etti. Bu yazılım sayesinde uçak türbülansa girmeden önce pilot uyarılacak ve uçak en güvenli yeni rotaya hareket edecekti.

‘150 MİLYON DOLAR YATIRIM YAPILDI’ DEDİ

Buluşunun yaklaşık 5 ay önce yazılı ve görsel basına reklamını yaptıran Çiğdem İlgün, geçtiğimiz nisan ayında yine yayına aldığı Instagram sayfasında bu haberi paylaşarak daha fazla güven kazandı.

Sabah’ın haberine göre türbülansı önlediğini söylediği projenin Türkiye ve dünyadaki birçok firmaya pazarlandığını ve 150 milyon dolarlık yatırım yapıldığını iddia etti. Çiğdem İlgün’ün bahsettiği paranın büyüklüğüne inanan mağdurlar, işletmeye para yatırma kararı aldı.

YAKINLARI DAHİL ÇOK KİŞİ YATIRIM YAPTI

Kendisine yatırım yapan kişilerin de yatırdıkları paradan yüzde 30 oranında kar elde ettiğini belirten Akıncı, hesap hareketlerini de sosyal medya hesabından sürekli paylaşarak insanların nasıl faydalandığını gösterdi.

Kendisine gönderilen parayı paylaşarak birçok insanı kendisine inandıran Çiğdem İlgün, başta yakınları olmak üzere birçok kişiyi, pilot, doktor ve mühendisleri yaklaşık 20 milyon lira dolandırdı.

MAĞDURLAR PARALARINI İSTEYİNCE ORTAYA ÇIKTI

Kısa bir süre yüzde 30’luk temettü ile ödeme yaptı ancak kurbanlar peyderpey verdikleri parayı isteyince Çiğdem İlgün’ün palavraları ortaya çıktı.

Talepleri reddedilen mağdurlar, savcılığa giderek şikayetçi oldu. Mağdurların avukatlarından Elif Parıltı Aydın, “İlk aşamada gönderilen paranın iadesi ile parayı mağdurlara geri gönderdi. Daha fazla para kazanmak için güven ortamı oluşturdu. para akışından emin olun, daha fazla getiri elde etmek için daha yüksek miktarda para gönderin, belirtilen sürede paraları iade edilmedi.’ diye konuştu.

Çiğdem İlgün’ün türbülansı önleyen çip icat ettiğini iddia ettiği haber basında yer aldı. (HABER MERKEZİ)

haber-yenisarbademli.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu