Haber

Azerbaycan’ın milli lideri Haydar Aliyev, doğumunun 100. yılında New York’ta anıldı

Azerbaycan’ın ulusal cumhurbaşkanı Haydar Aliyev’in doğumunun 100. yıl dönümü için New York’ta anma programı düzenlendi.

Türkevi’ndeki programa Azerbaycan’ın ABD Büyükelçisi Hazar İbrahim, Azerbaycan’ın Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Yaşar Aliyev, Türkiye’nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Sedat Önal ile Azeri ve Ahıska Türklerinin sivil toplum kuruluşlarının liderleri katıldı.

Çok sayıda davetlinin hazır bulunduğu programda Haydar Aliyev’in Azerbaycan milleti ve devleti için değeri ve tarihi rolü hakkında konuşmalar yapıldı.

Konuşmaların ardından dünyaca ünlü Azerbaycanlı piyanist Nargiz Aliyarova soprano Dilara Ünsal eşliğinde katılımcılara konser verdi.

Anma programı çerçevesinde Aliyev ile fotoğraf standı açıldı.

Bağımsızlığının ardından iç savaş tehlikesiyle karşı karşıya kalan, Ermenistan ile savaş halinde olan ve ekonomik krizlerle boğuşan Azerbaycan’ın başına geçerek kurtarıcı rolünü üstlenen Haydar Aliyev, doğumunun 100. yılında saygı ve minnetle anılıyor.

Hem Sovyet döneminde hem de bağımsızlık döneminde hayatını ülkesine ve halkına adayarak Azerbaycanlıların sevgisini kazanan Haydar Aliyev’in hatırası, milli lider anlamına gelen “Genel Lider” unvanıyla yaşatılıyor. halk tarafından kendisine verilir.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, 2023 yılını “Haydar Aliyev Yılı” ilan etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu